Application Acceleration Manager

سازمانها به برنامه ‌ای کاربردی برای پشتیبانی از عملیات تجاری و کسب درآمد وابسته هستند. در عین حال، کاربران از این برنامه‌های کاربردی بیشتر انتاظر و درخواست دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به زمان بارگذاری سریعتر و دسترسی به طیف وسیعی از دستگاه‌ها اشاره کرد. برنامه‌های کاربردی با عملکرد ضعیف منجر به کاهش بهره‌وری کارکنان، رها‌سازی‌ سبد‌های خرید و از دست رفتن هدف موضوع بازیابی و هدف زمان بازیابی (RPO/RTO) اشاره داشت.

مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی که متعلق به شرکت F5 است و به اختصار (AAM) نامیده می‌شود به ترکیب ویژگی های تحویل برنامه‌های‌کاربردی می‌پردازد که پیش از این در مدیر بیهنه‌سازی WAN بیگ‌آی‌پی (WOM) و شتاب‌دهنده وب بیگ‌آی‌پی در دسترس بوده است. BIG-IP AAM مشکلات شبکه، پروتکل و برنامه را برطرف می‌کند و بدین شکل به شما کمک می‌کند تا به عملکرد مد نظر خود از برنامه‌کاربردی، تکرار داده‌ها و نیازمندی‌های بازیابی فاجعه‌ای بپردازید که توسط ابر، برنامه‌های کاربردی تلفن همراه و توزیع ویدئویی ارائه شده است. با تخلیه شبکه و سرورهای خود، BIG-IP AAM نیاز به پهنای باند و سخت افزار اضافی را کاهش می‌دهد. کاربران دسترسی سریع به برنامه‌های کاربردی دارند و شما درآمد بیشتری کسب می‌کنید و منابع فناوری اطلاعات (IT) را برای سایر پروژه‌های استراتژیک آزاد می‌شوند.

مزایای کلیدی

بهبود تجربه کاربر

بهبود تجربه کاربر نهایی از طریق چندین فناوری بهینه‌سازی که در تمامی لایه‌ها از زنجیره تحویل برنامه کاربردی اعمال می‌شود.

بهینه‌سازی کارایی مرکز داده

ادغام دستگاه‌ها و خدمات برای ارائه برنامه‌های کاربردی بهینه شده است. کاهش بار برنامه‌کاربردی از سرورها و شبکه‌ها با تخلیه وظایف پردازش شدید پردازنده صورت می‌گیرد.

ساده‌سازی بهینه‌سازی ارائه برنامه‌کاربردی

به پشتیبانی سریع و بهینه‌سازی پروتکل‌ها و استانداردهای قدیمی و جدیدی مانند (SPDY,FTP,UDP,HLS) بپردازید. ارائه بهینه هر گونه محتوای برنامه‌کاربردی به هر دستگاهی بدون برنامه‌های کاربردی کدگذاری مجدد صورت خواهد گرفت.

بهینه‌سازی ارائه برنامه ادغام‌شده

مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی ماهیتا بر روی معماری یکپارچه F5 TMOS ساخته شده است و سبب ادغام ارائه برنامه‌کاربردی با فناوری‌های بهینه‌سازی WAN و کارایی وب شده است. این فناوری‌های شتاب‌دهنده قدیمی مانند تخلیه SSL، فشرده‌سازی، ذخیره‌سازی و اولویت‌بندی ترافیک برای ترکیب با فنلوری‌هایی مانند بهینه‌سازی تصویر، بهینه‌سازی ارائه ویدئو و تقلیل داده‌ها در سطح بایت، سبب کاهش پیچیدگی در مرکز داده شما می‌شوند.

BIG-IP AMM از رابط برنامه‌نویسی کاربردی (API) F5 iControl و قابلیت‌های زبان اسکریپت‌نویسی F5 iRules استفاده می‌کند و بدین شکل انعطاف‌پذیری بی نظیر و کنترل در مقیاس، مدیریت و بهینه‌سازی سیستم BIG-IP شما را به شما ارائه می‌دهد.

BIG-IP AMM قادر به بهینه‌سازی طیف وسیعی از پروتکل های ارائه شده به مرررگر کلاینت، برنامه‌‌های کاربردی دسکتاپ یا سایر دستگاه‌های BIG-IP است که این موضوع وابسته به استقرار است. بهینه‌سازی‌ها به بهینه‌سازی‌های مرکز داده‌ها تقسیم می‌شوند از جمله بهینه‌سازی سرور و شبکه، بهینه‌سازی حمل و نقل و بهینه سازی ارائه برنامه کاربردی که شامل پروتکل برنامه‌کاربردی و بهینه‌سازی عملکرد وب است.

بهینه‌سازی‌های مرکز داده

مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) مراکز داده را بهینه‌سازی می‌کند تا بدین شکل نسبت به رفع نیازهای همواره در حال تغییر در مورد زیرساخت‌های فناوری اطلاعات، مانند مقدار زیادی از داده‌ها از جمله فیلم‌ها و استفاده از چندین دستگاه تلفن‌همراه کمک‌کننده باشد. بهینه‌سازی مرکز داده می‌تواند به کاهش بار برنامه از سرورها با تخلیه وظایفی که نیاز به تمرکز زیادی از پردازنده دارند مانند رمزگذاری، ذخیره و فشرده‌سازی و کاهش پهنای باند با ارسال اطلاعات کمتری نسبت به شبکه کمک کند. نتیجه نهایی زیرساختی موثرتر است.

BIG-IP AAM می‌تواند عملکرد ترافیک کاربرد WAN را با بهینه‌سازی پروتکل‌های کاربردی، تخصیص اولویت‌بندی ترافیک، بهینه‌سازی TCP از مشتریان به سرورها و کاهش میزان داده‌های فرستاده شده توسط WAN و جلوگیری از ارتقاء پهنای باند پر هزینه، بهبود بخشد. فناوری‌های های کیفیت خدمات (QoS) اطمینان می‌دهند که برنامه‌های کاربردی حساس به زمان یا ماموریت نسبت به دیگران برای به حداکثر رسانی عملکرد بر روی WAN اولویت بالاتری را دریافت می‌کنند. آنها کنترل ریزی از ترافیک مبتنی بر نیازهای سازمانی را فراهم می‌کنند که شما را قادر به مدیریت و اولویت‌بندی پهنای باند در هر برنامه کاربردی و بهبود QoS برای برنامه‌های کاربردی بر روی WAN می‌سازد.

مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager)

تقلیل داده‌ متقارن

با تقلیل داده‌های متقارن، مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) سطح بسیار پیشرفته‌ای از بهینه‌سازی WAN را ارائه می‌دهد. این مهم باعث پهنای باند قابل توجهی برای برنامه‌های کاربردی می‌شود و به طور موثر ظرفیت WAN را برای بهبود زمان پاسخ و افزایش توان تولید گسترش می‌دهد. داده‌های اضافی دیگر نیز از طریق استفاده از تطبیق الگو و تکنیک‌های ذخیره‌سازی بایتی در سراسر شبکه منتقل نمی‌شوند. تقلیل داده‌های متقارن ، عملکرد نرم افزاری با سرعت بالا را تضمین می‌کند و میزان داده‌هایی که بر روی شبکه WAN انتقال می‌یابند را تا 99% کاهش می‌دهد.

حذف درایو‌های حالت جامد اضافی

حذف داده‌های اضافی را می‌توان درون حافظه یا دیسک‌های درایو سخت انجام داد. معمولا حذ‌فهای مبتنی بر حافظه توصیه می‌شوند علت آن هم  عملکرد آهسته ورودی/خروجی از دیسک‌های سخت استاندارد است. با این حال، برای حجم زیادی از داده، حذف موارد اضافی با استفاده از درایوهای حالت جامد (SSD) می‌تواند تا سه برابر به بهبود در زمان تکثیر نسبت به حذف مبتنی بر حافظه، خاتمه پیدا کند.

مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) بر روی پلت‌فرم BIG-IP 11000 اجرا می‌شود و به پشتیبانی چهار SSD با حجم 600 گیگابایت می‌پردازد که انتخابی ایده‌آل برای رفع نیازمندی‌های حجم بالا مراکز داده به تکثیر داده‌ها است یا به عنوان پایان سر یک هاب و استقرار پره است.

شتاب‌دهنده SSL

برای تخلیه بار مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) از رمزنگاری و رمزگشایی SSL به شکل محاسباتی استفاده می‌کند و بدین شکل باعث کاهش 50 درصدی استفاده از پردازنده سرور می‌شود. این محکم‌سازی ایجاد و ذخیره‌سازی کلید خصوصی ، مدیریت گواهی SSL، و حمایت FIPS SSL است. دستگاه‌های مستقل BIG-IP AAM در سیستم عامل  TMOS F5 اجرا می‌شوند و شامل حداکثر TPS موجود برای آن پلت‌فرم سخت افزاری خاص هستند.

محوطه پارکینگ

ویژگی محوطه پارکینگ در مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) به صف‌بندی چندین درخواست برای شی کش‌سازی شده تاریخ گذشته یا شیء یکسان می‌پردازد و سپس تنها یک درخواست را به وب سرور مبدأ ارسال می‌کند. هنگامی که شیء بازیابی می‌شود، BIG-IP AAM به تمامی درخواست‌ها پاسخ می‌دهد. این باعث می شود بار در سرور ها  درزمانی که سیلی از درخواست‌ها با یکدیگر می‌آیند، کاهش یابد.

بهینه‌سازی‌های حمل و نقل

مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) به بهبود ظرفیت سرورهای کاربردی و کارآمدی پروتکل‌های شبکه می‌پردازد و بدین منظور به تخلیه وظایف پردازش فشرده مانند رمزنگاری SSL، بهینه‌سازی برنامه‌های کاربردی و پروتکل‌های شبکه می‌پردازد. ویژگی‌های بهینه‌سازی شامل موارد زیر هستند:

فشرده‌سازي انطباقی متقارن

فشرده‌سازي انطباقی متقارن سریع‌ترین کاهش داده‌ها برای هر ترافیک بین سیستم‌های BIG-IP را تضمین می‌کند. فشرده‌سازي انطباقی متقارن به طور خودکار به انتخاب و استفاده از الگوریتم‌های فشرده‌سازی مناسب مانند Bzip2 یا LZO می‌پردازد (در صورتی که داده‌ها قادر به فشرده‌شدن نباشند هیچگونه فشرده‌سازی صورت نخواهد گرفت) و بدین به حداکثر رساندن استفاده از پهنای باند و توان تولیدی می‌پردازد. علاوه بر این، فشرده‌سازي انطباقی متقارن در هنگامی می‌تواند از فشرده‌سازی سخت افزاری BIG-IP استفاده کند که اقدام به فراهم‌سازی مقیاس‌پذیری بی‌سابقه کند.

تصحیح خطای رو به جلو (FEC)

تصحیح خطای رو به جلو (FEC) روشی برای کنترل خطاها در داده های منتقل شده بر روی کانال‌های ارتباطی با هدر رفت بالا پکت‌ها یا بسته‌ها است. داده ها به شیوه‌ای افزونه فرستاده می‌شوند و و سبب می‌شوند پایانه دریافت‌کنند قادر به تصحیح هرگونه خطای بالقوه یا اطلاعات خراب شده بدون نیاز به ارسال مجدد باشد. FEC را می‌توان بین دو دستگاه BIG-IP و یا از یک دستگاه BIG-IP به یک سرویس لبه فعال کرد و به طور قابل توجهی سبب بهبود عملکرد برنامه در شبکه‌هایی با کیفیت بالا بسته یا پکت می‌شود.

بهینه‌سازی پروتکل HTTP

مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) به حفظ و نگهداری سطوح بالای عملکردی کاربر با تنظیم هر جلسه HTTP و TCP برای هر شرایط اتصال کاربر می‌پردازد. بهینه‌سازی برای پروتکل تأیید هویت Microsoft NTLM دسترسی به منابع محافظت شده را افزایش می‌دهد.

کنترل‌کننده پهنای باند

کنترل‌کننده پهنای باند توانایی مدیریت میزان پهنای باندی که یک دستگاه، مشترک یا برنامه دریافت می‌کند را فراهم می‌سازد. ترافیک می تواند اعمال یا مارک شود و شناسایی و پرچم زدن بسته‌ها یا پکت‌هایی که دارای پهنای باندی بیش از حد هستند نیز در این بین صورت می‌گیرد.

بهینه‌سازی TCP

وقتی عملکرد برنامه دچار مشکلاتی است، مدیران IT اغلب فرض می‌کنند که افزودن پهنای باند این مشکل را حل کند. اما توان عملیاتی TCP به طور قابل توجهی در مورد WAN، به ویژه در ارتباطاتی با تاخیر بالا، مانند لینک‌های بین‌سازمانی، اغلب افزودن پهنای باند بی‌تاثیر است.

برای غلبه بر محدودیت‌های پروتکل ذاتی، مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) از بهینه‌سازی تطبیقی TCP استفاده می‌کند که به ترکیب آگاهی برنامه کاربردی سطح جلسه‌ای، جلسات پایدار، تصدیق انتخابی، اصلاح خطا و بهینه‌سازی پنجره‌های TCP می‌پردازد. ین امر BAM-IP AAM را قادر می‌سازد تا به شکل بلادرنگ، به تاخیر، اتلاف بسته یا پکت و ویژگی‌های تراکمی لینک‌های WAN بپردازد تا بدین شکل به طور کامل از پهنای باند موجود و سرعت‌بخشی به ترافیک برنامه کاربردی استفاده کند (برای حداکثر 20 گیگابیت بر ثانیه از طرف شبکه، توان عملیاتی TCP بهینه‌سازی شده است).

بهینه‌سازی‌های تحویل برنامه

بهینه‌سازی‌های تحویل برنامه راهی جامع برای نگاه به تمامی قطعاتی در زنجیره تحویل است که باید از ساز و کار انتقال به پروتکل برنامه‌کاربردی بهینه‌سازی شوند. مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) مشکلات مرتبط با ارئه برنامه کاربردی را با بهینه‌سازی پشته TCP و پروتکل برنامه ‌کاربردی برطرف می‌سازد و از بهترین استفاده از پهنای باند اطمینان حاصل می‌کند.

عملکرد برنامه در WAN تحت تاثیر تعداد زیادی از عوامل است که نمی توان با اضافه کردن پهنای باند به تنهایی حل کرد. عملکرد توسط عوامل مانند رفتار طبیعی پروتکل های کاربردی محدود شده است که برای شرایط WAN، پروتکل های کاربردی که در دستکاری بیش از حد مورد استفاده قرار می گیرند، و سریال سازی برنامه های کاربردی خود محدود نمی شود.

شتاب‌دهنده CIFS

پروتکل دسترسی فایل بی‌سیم مایکروسافت، با نام سیستم فایل رایج اینترنتی (CIFS)، استانداردی بر روی کلاینت‌های ویندوز و سرور است و معمولا برای ارائه دسترسی کامل به خواندن یا نوشتن برای فایل‌ها در سراسر مراکز داده‌ها و شعب دفتری مورد استفاده قرار می‌گیرد. CIFS پروتکلی «وراج» است و برای محیط‌های WAN با تاخیر بالا طراحی نشده است. افزایش شتاب F5 CIFS باعث خواندن رو به جلو و نوشتن پشت سر هوشمند به همراه سایر تکنیک‌هایی می‌شود که سبب کمک به کاهش اثر تاثیر WAN می‌شوند. این موضوع سبب کاهش قابل توجهی در زمان انتقال و استفاده از پهنای باند، بهبود عملکرد اطلاعات شرکتی می‌شود که از طریق WAN انتقال یافته است.

شتاب‌دهنده MAPI

رابط برنامه‌نویسی برنامه‌کاربردی پیام (MAPI) یک پروتکل ایمیل است که توسط سرور تبادل مایکروسافت و کلاینت Outlook مورد استفاده قرار گرفته است. با استفاده از فشرده‌سازی انطباقی متقارن و حذف داده‌های متقارن شاهد بهبود قابل توجه عملکرد و کاهش مصرف پهنای باند برای مشتریان با استفاده از Microsoft Exchange هستیم که به ويژه هنگام ارسال ضميمه‌هاي پست الكترونيك این کاهش چشمگیر خواهد بود.

بهینه‌سازی تحویل HLS

پخش استریم زنده HTTP (HLS) پروتکلی است که توسط تعدادی از دستگاه‌ها برای مشاهده ویدئوهای زنده و تحت تقاضا مورد استفاده قرار می‌گیرد. HLS ویدیو را به بخش‌هایی تقسیم می‌کند که می‌توان آنها را برای چند کاربر ذخیره شودکرد HLS را می‌توان با ذخیره بخش‌های تکی یا با کنترل میزان بیتی که برای کاربران نهایی ساخته شده است، بهینه‌سازی کرد.

دروازه SPDY

SPDY یک پروتکل جدید لایه برنامه کاربردی است که توسط گوگل توسعه یافته است که به تقویت HTTP با بهبود ناکارآمدی‌های مربوط به مدیریت اتصال و انتقال داده‌ها با هدف بهبود کارایی می‌پردازد. این پروتکل‌ها از چندین جریان در یک اتصال TCP پشتیبانی می کند، هدرهای HTTP را فشرده می‌کنند و اجازه اولویت‌بندی درخواست‌ها را می‌دهند.

از آنجایی که درخواست‌ها بر روی یک کانال قرار می‌گیرند، کارایی TCP بسیار بالاتر است: اتصالات شبکه‌ای کمتری باید ساخته شود و پکت‌های کمتر ولی متراکم‌تری باید توزیع شوند، پکت‌ها توزیع شده هستند. این مزایا به طور خاص در مورد استفاده از تلفن همراه، با توجه به اتصال معمولی تلفن همراه به طور خاص کمک‌کننده است.

F5 دروازه SPDY را در TMOS فراهم می‌کند تا درخواست SPDY را به HTTP به سرورهای وب ثانویه تبدیل کند. این مهم از مزایای بهینه‌سازی‌ها بدون نیاز به ارتقاء‌های متداول و بالقوه پرهزینه برای زیرساخت های برنامه‌های کاربردی، بهره‌مند می‌شود.

بهینه‌سازی عملکرد وب

مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) مسائل مربوط به تحویل محتوا را با تغییر داده‌ها و کاهش تعداد سفرهای طولانی مورد نیاز برای نمایش کامل صفحه وب، حل و فصل می‌کند. این موضوع منجر به کاهش قابل توجه زمان دانلود، کاهش استفاده از پهنای باند و هزینه‌هایی پایین برای استفاده از برنامه‌های وب شرکت های تجاری در دفاتر از راه‌دور و استقرارهای تلفن همراه می‌شود. کاربران تلفن همراه با توجه به گسترش انواع مختلف دستگاه‌های تلفن همراه، از گوشی‌های هوشمند به رایانه های لوحی که دارای سیستم عامل های مختلف و مرورگر هستند، با چالش‌های بیشتری مواجه هستند. تاخیرهای اضافی به علت هاپ‌های اضافی از برج‌های سلولی و هات‌اسپات‌های وای‌فای است که سبب بدتر شدن وضعیت می‌شود. کاربران در نهایت با مدت زمان متغیری برای بارگذاری یک صفحه روبرو هستند و این موضوع زمانی که کاربر در دفتر یا خانه است به مراتب بدتر خواهد شد. برای حل این مسائل مربوط به عملکرد، BIG-IP Acceleration Manager از تعدادی تکنیک‌ها برای بهبود تجربه کاربر استفاده می‌کند. این بهینه‌سازی‌ها نیازی به نصب در طرف سرور، نرم افزار سمت کلاینت یا تغییر در مرورگرهای کاربران ندارند.

بهینه سازی برنامه های کاربردی، تعداد دور سفرهای مورد نیاز برای ارائه یک برنامه وب را کاهش می‌دهد.

کنترل محتوا پویا (DCC) گروهی از قابلیت‌ها در مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) است که به کنترل رفتار کاربران تحت مرورگر برای بهبود تجربه کاربران نهایی می‌پردازد و از بهترین استفاده از پهنای باند و جلوگیری از تکرار یا تکثیر داده‌های ناشی از دانلودها اطمینان حاصل می‌کند و بدین منظور به کاهش میزان درخواست‌های شرطی و داده های ارسال شده بین مرورگر و برنامه وب می‌پردازد، DCC اثرات تأخیر و خطاهای WAN را کاهش می‌دهد.

DCC شامل این ویژگی‌های اصلی زیر است:

1- مرجع‌دهی مرورگر هوشمند: کاهش تعداد درخواست‌ها و سرعت رندر صفحات با مدیریت تاریخ انقضاء شی و ذخیره اشیاء متداول درخواست شده در حافظه پنهان مرورگر است. این قابلیت اطمینان حاصل می‌کند که مرورگر فقط محتوای واقعا پویا و منحصر به فرد را دانلود می‌کند و بدین منظور به حذف داده های تکراری و درخواست‌های مشروط مرورگر برای داده‌های استاتیکی می‌پردازد که به صورت اشتباه، پویا در نظر گرفته شده بودند.

2- تنظیم مجدد محتوا: به منظور بهینه‌سازی برای زمانی است که جاوا اسکریپت‌ها و CSSها به منظور افزایش سرعت ظاهر رندر شدن صفحه، از پیش لود شده هستند.

3- درج محتوا: تعداد درخواستها را با واردسازی جاوا اسکریپت‌ها، CSS و تصاویر به طور مستقیم به HTML کاهش می‌دهد و نیاز به انجام درخواست‌های GET اضافی را کاهش می‌دهد. این بهینه‌سازی برای محتوایی است که فقط یک بار مشاهده می‌شود و یا برای دستگاه‌های تلفن همراهی است که دارای اندازه کش محدودی هستند.

4- چنداتصالی: یک فرم اشتراک‌گذاری دامنه که مرورگرها را قادر می سازد ارتباطات همزمان بیشتری بین مرورگر و برنامه وب را برای افزایش انتقال داده‌های موازی باز کنند. چنداتصالی در شبکه‌هایی با تاخیر بالا / پهنای باند زیاد مانند شبکه‌های ماهواره‌ای و تلفن همراه بسیار موثر است.

5- خطی‌سازی پویا: کاربران را قادر می سازد صفحات PDF را نمایش دهند یا به صفحاتی خاص پرش کنند و بدون نیاز به انتظار برای بارگذاری کل سند برای اولین باری است که آن را مشاهده می‌کنند.

کاهش داده‌های پویا (DDR) استفاده از پهنای باند را کاهش می دهد و زمان بارگذاری صفحه را کاهش می‌دهد و بدین منظور به کاهش میزان داده‌هایی می‌پردازد که باید از طریق WAN یا اینترنت عبور طی شوند. مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) توابع DDR زیر را پیشنهاد می‌دهد:

1- بهینه‌سازی تصویر: کاهش اندازه تصاویر با کاهش کیفیت، حذف متا دیتا غیر ضروری و تبدیل فرمت تصویر است. برای دستگاه‌های تلفن همراه، این بهینه‌سازی با توجه به اندازه‌های صفحه نمایش کوچکتر و اتصالات تلفن همراه کندتر می‌تواند مفید باشد.

2- خلاصه‌سازی کد منبع: حذف فضاهای سفید و نظرات از جاوا‌ اسکریپت‌ها و CSSها و کاهش اندازه فایل‌ها که این موضوع برای زمانی مفید است که نمی‌توان فشرده‌سازی را انجام داد.

3- ذخیره‌سازی پویا: داده‌های حافظه پنهانی که ممکن است پویا باشند (حاوی پارامترهای Quary،کوکی‌ها یا شناسه جلسه هستند) اما در واقع داده‌های ایستا یا تغییرات یدر الگوی قابل شناسایی است. با بررسی کامل هر جنبه ای از درخواست‌های HTTP، کنترل رفتار ذخیره‌سازی و عدم تایید داده‌های ذخیره شده، مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) در حالی که رفتار نرم افزار مناسب را حفظ می‌کند، درصد زیادی از داده‌ها را از برنامه‌های وب پویای ذخیره می‌کند. Cache BIG-IP AAM بسته به نوع پلتفرم سخت‌افزاری می‌تواند تا 1 گیگابایت بر ثانیه افزایش یابد.

4- فشرده‌سازی پویا: داده‌های پویای را از برنامه‌های وب فشرده می‌کند و تضمین می‌کند که فشرده‌سازی تنها زمانی استفاده می‌شود که عملکرد آن را بهبود ببخشد. فشرده‌سازی پویا از پیاده سازی فشرده‌سازی استاندارد به دلیل راندمان بالا و توانایی آن برای جلوگیری از باگ‌های فشرده شده مرورگر صفحات گسترده متفاوت است. حتی محتوای پویا نیاز به شناسه جلسه منحصر به فرد درون هر لینک بر روی صفحه دارد و می‌توان آن را به شکل فشرده تحویل داد و اغلب دارای سربار فشرده‌سازی صفر خواهد بود.

راهکارهای آماده برنامه‌ کاربردی F5

F5 با برخی از بزرگترین تولید‌کنندگان نرم‌افزار جهان کار می‌کند تا راهکارهای آماده برنامه کاربردی F5 را به شما ارائه دهد که مجموعه کاملی از منابعی است که دارای طراحی، استقرار ساده است و مدیریت برنامه‌های آنها در سراسر شبکه ساده است. راهکارهای آماده برنامه F5 طراحی، مهندسی، تست شده و مستند شده با مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) هستند و به شکل ادغام شده با خط محصولات F5 در انواع محیط‌های دنیای حقیقی هستند.

راهکارهای آماده برنامه کاربردی F5 زمان، پول و خطاهای مربوط به استقرار و مدیریت برنامه‌های کاربردی مهم و ضروری شرکت‌ها را کاهش می‌دهند. تنها F5 این مجموعه جامع از ابزارهای ضروری و کاربردی را ارائه می‌دهد.

سیاست‌های تسریع برنامه‌کاربردی

سیاست های تسریع از پیش تعریف شده، شما را قادر به اعتبارسنجی، پیکربندی و راه اندازی سریع BIG-IP Application Acceleration Manager می‌سازد تا بدین شکل به بهینه‌سازی شتاب نرم افزار خود از ابتدا بپردازید. این سیاست‌ها را می‌توان به عنوان قالب‌های داخلی استفاده کرد تا شما قادر به سفارشی‌سازی AIG BIG-IP برای برنامه‌های خاص تحت وب خود باشید.

سیاست‌های معتبر شتاب‌بخشی وب که با BIG-IP AAM صورت می‌گیرند شامل Microsoft SharePoint، Oracle Portal، SAP Portal، Microsoft Office Outlook Web Access، Oracle E-business Suite  نسخه‌های 11 و 12، Oracle Siebel CRM و بسیاری موارد دیگر است. سیاست‌های کلی‌تر دیگری نیز برای برنامه‌های سفارشی و کمتر رایج موجود است که این موارد یک سیاست از پیش تعیین شده ندارند. پیکربندی‌ها و سیاست BIG-IP AAM همچنین می‌تواند با استفاده از قالب‌های F5 iApps به روزرسانی و مدیریت شود.

دستورالعمل‌های راهکارهای آماده برنامه کاربردی

هر یک از دستورالعمل‌های راهکارهای آماده برنامه کاربردی، یک مقایسه کلی از جزئیات نحوه تسهیل استقرار برنامه شما را فراهم می‌کند و نتایج خاصی را در پی دارد که شما می‌توانید با پیاده‌سازی مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) آن نتایج را کسب کنید.

دستورالعمل‌های پیاده‌سازی

رویه دقیق و گام به گام پیاده‌سازی از نقطه آغاز در این بخش ارائه شده است. هر روش به طور کامل تست و بهینه شده است تا در محیط‌های دنیای واقعی برای دستیابی به عملکردی بالا مورد استفاده قرار بگیرد. هر دستورالعمل‌ هدایتی شامل مجموعه‌ای جامع از سناریوهای پیکربندی برای پوشش نیازهای خاص شما است.

جامعه کاربر فعال

انجمنی فعال و مشارکتی در F5 DevCentral وجود دارد که بازخورد، اسناد و دستورالعمل‌هایی را برای استقرار موفق ارائه می‌دهد. صفحات اختصاصی راهکارهای آماده برنامه کاربردی برای ارائه محتویات خاص برنامه، از جمله دانلود، کمک و بحث در انجمن، لینک‌هایی به پادکست‌های مرتبط و غیره وجود دارد.

امکانات پیاده‌سازی انعطاف‌پذیر

مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) را می‌توان در حالت‌های متعدد توجه به زیرساخت‌های موجود و توپولوژی شبکه و به منظور ساده‌سازی استقرار به کار برد.

امکانات تسریع پیشرفته و اساسی

هسته مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی به شما تسریع را به عنوان هسته اصلی از مدیر ترافیک محلی بیگ‌آی‌پی (LTM) پیشنهاد می‌دهد. شرده سازی، کنترل پهنای باند، تونل زنی شبکه F5 iSession®  و قابلیت gateway SPDY به عنوان بخشی از هر پلت فرم LTG BIG-IP در دسترس هستند. مدیر تسریع برنامه‌کاربردی BIG-IP کامل، بهینه‌سازی‌های پروتکل برنامه‌کاربردی پیشرفته را فراهم می‌کند.

استقرار نامتقارن مقرون به صرفه

مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) می‌تواند در مراکز داده به شکل نامتقارن پیاده‌سازی شود تا بدین شکل سبب بهبود عملکرد از دو برابر تا پنج برابر شود. علاوه بر این، استقرار در یک سایت از راه دور برای ذخیره‌سازی تخلیه، می‌تواند درخواست‌های محلی را برای داده‌ها و برنامه‌هایی با حجم بالا تکرار کند. بخش منحصر به فرد BIG-IP AMM، تسریع وب نامتقارنی است که بازده سریع و قابل توجه سرمایه گذاری (ROI) را برای سرمایه‌گذاری متوسط فراهم می‌کند.

توپولوژی نامتقارن می‌تواند بصورت خطی یا تک تجهیزی باشد. هنگام استقرار در توپولوژی درون خطی، مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) در مسیر داده‌ها در پشت مسیریاب WANدر یک پیکربندی پلی یا مسیریابی شده نصب می‌شود.

با حالت تک تجهیزی با استفاده از مسیریابی مبتنی بر سیاست (PBR)، مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) را می‌توان برای بهینه‌سازی ترافیک بر اساس سیاست‌های خاص در روتر یا مسیریاب مورد استقرار قرار داد و این روش استقرار به شدت انعطاف‌پذیر است تا نیازهای برنامه را برطرف سازد. حالت تک تجهیزی با استفاده از نسخه دوم پروتکل کنترل کش وب توسعه یافته توسط سیسکو (WCCP) و سایر رویکردهایی بوده است که برای استقرار دستگاه‌های بیگ‌‌آی‌پی با یک ارتباط تکی به سوئیچ یا مسیریاب بوده است. با پشتیبانی WCCP نیازی به تغییر توپولوژی شبکه وجود ندارد.

استقرار متقارن برای بیشینه‌سازی تسریع

استقرار متقارن می‌تواند تسریعی تا 10 برابر را برای برنامه‌های کاربردی غیر شتاب یافته را فراهم سازد. در پیاده‌سازی متقارن، مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) در در مرکز داده‌ها و در یک یا چند مکان اصلی از راه دور یا مراکز داده مستقر شده است. با ارائه محتوای بدون تغییر به طور مستقیم از دستگاه از راه دور، شتاب متقارن بیشتر اثرات اتصالات تاخیر بالا را حذف می‌کند. که نتیجه حداکثر عملکرد در شتاب و کاهش بیشتر استفاده از پهنای باند است. نقش دستگاه در صورت بروز یک برنامه کاربردی یا کاربردی راه دور از یک برنامه می‌تواند بر اساس هر برنامه بر اساس هر دستگاه تنظیم شود.

به عنوان پایه و اساسی برای ارتباطات سایت به سایت، ویژگی تونل زنی شبکه F5 iSession امنیت و تسریع داده‌ها را از طریق WAN تامین می‌کند. هر دو دستگاه BIG-IP می‌توانند بطور متقارن برای ایجاد یک اتصال امن به سایت به منظور بهبود سرعت انتقال، کاهش پهنای باند و رمزگذاری انبوه برای برقراری ارتباط موثرتر شبکه های WAN بطور متقارن به کار گرفته شوند. از طریق iSession تمام داده‌ها می‌توانند به طور متقارن بین دو دستگاه BIG-IP با استفاده از SSL یا IPsec رمزگذاری شده و امنیت داده‌های سایت به سایت را فراهم کنند. پروتکل SSL بر اساس سطح پلت‌فرم سخت افزاری BIG-IP شما است.

خوشه‌بندی به مقیاس

دستگاه‌های مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) می‌توانند در قالب  آرایه‌هایی بسیار بزرگ خوشه‌بندی شوند تا بدین شکل مطابق با مقیاس قابلیت‌های مورد نیاز شما با افزایش شتاب و رشد نیازهای برنامه‌های کاربردی شما باشند.

ایجاد یک شبکه تحویل محتوای خصوصی (CDN)

بسیاری از سازمانها ممکن است به انتخاب ارائه‌دهندهگان شبکه تحویل محتوای تجاری (CDN) نپردازند زیرا ممکن است که محتوای آنها داخلی، پویا و محرمانه باشد و یا نخواهند هزینه‌های تکرارشونده را پرداخت کنند. دستگاه‌های مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) به شکل متقارن در کنار سایر راهکارهای F5، به کار خود ادامه می‌دهند تا بدین شکل سازمان شما را قادر به ایجاد CDN شرکتی خصوصی منحصر به فرد باشد. این مهم برای وب‌سایت‌های شرکتی شما دسترس‌پذیری و عملکردی بالا، کنترل محتوا و محافظت از حمله انکار سرویس (DoS) را فراهم می‌کند. همچنین می‌تواند به کاهش هزینه‌های OpEx و رعایت الزامات قانونی کمک کند.

قابليت پشتيباني از تجارت الکترونيک

هنگامی که سرورهای وب تجارت الکترونیک از کار می‌افتند، دستگاه‌های مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) می‌توانند از قابلیت دسترس‌پذیری بالای «پشتیبانی» و ادامه خدمت‌دهی از طریق محتوای ایستایی که ذخیره‌سازی شده است، شما را آسوده خاطر سازند. BIG-IP AAM می تواند از دست رفتن یا رهاسازی سبد خرید اطمینان حاصل کند و آن را به سرورهای تراکنش مالی برای پردازش منتقل کند.

راهکار خوداتکا یا ماژول محصول

دستگاه‌های مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) به عنوان یک ماژول محصول در مدیریت ترافیک محلی BIG-IP یا به عنوان راه‌حلی مستقل در هر یک از پلت‌فرم‌های سخت افزاری موجود است.

شتاب و امنیت در یکجا

شما می‌توانید به شتاب‌دهی و ایمن‌سازی برنامه‌های کاربردی تحت وب با اجرای مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager)، مدیر سیاست دسترسی BiG-HIP و مدیر امنیت برنامه‌ کاربردی BIG-IP بپردازید که در حال حاضر با همان دستگاه BIG-IP است. این مهم باعث صرفه جویی در هزینه‌های اضافی سخت‌افزاری، فضای رک و مصرف انرژی می‌شود، در حالی که ساده‌سازی استقرار  را از طریق دسترسی متمرکز و یکپارچه برای رابط مدیریت به همراه دارد.

کشف پویا

مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) به طور چشمگیری زمان پیکربندی را با کشف شبکه‌های BIG-IP از راه دور و شبکه هایی که به آنها خدمت‌دهی می‌کند، کاهش می‌دهد. پس از اینکه یک دستگاه BIG-IP از راه دور کشف شد و یک اتصال امن برقرار شد، دستگاه BIG-IP سپس شبکه‌های موجود برای بهینه سازی WAN را به روز می‌کند. سرورها و مشتریانی که در سراسر WAN ارتباط برقرار می‌کنند، می‌توانند بدون نیاز به تنظیم مجدد دستگاه های BIG-IP اضافه یا حذف شوند.

قدرت سیستم BIG-IP

مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) به عنوان بخشی از خانواده سیستم BIG-IP، شامل ویژگی‌های زیر است:

داشبورد عملکرد

داشبورد عملکرد یک ابزار نظارت و گزارش دقیق «آماده» را ارائه می‌دهد و به مدیران نگاهی سریع به داده‌های بلادرنگ، عملکرد و مزیت پهنای باند برای ترافیک بهینه‌سازی شده را با مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) ارائه می‌دهد. استفاده آسان از GUI برای شما شیوه‌ای ساده و سریع و خلاقانه را برای یافتن اطلاعات مد نظر شما فراهم می‌سازد که شامل آمار تاریخی، هشدار بر اساس ورود به سیستم، وضعیت همکار از راه دور، آمار سلامت و غیره است.

داشبورد عملکرد، داده‌های بلادرنگی را برای ترافیک بهینه شده با مدیریت شتاب دهنده برنامه BIG-IP فراهم می‌کند.

پلاگین‌های F5 TMOS

ادغام بومی با پلاگین‌های TMOS عملکردی سریع‌تر با مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) را به شما ارائه می‌دهد و دارای پایداری بالاتر تحت بارهای سنگین است. این سازگاری کامل با چندپردازش خوشه‌ای BIG-IP (CMP) امکان اجرای آن بر روی سیستم‌های چندهسته‌ای را فراهم می‌سازد.

انعطاف‌پذیری iRules

F5 iRules، یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر TCL برای کنترل رفتار دستگاه‌های BIG-IP است که می تواند با برنامه BIG-IP Acceleration Manager مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال استفاده از iRule برای از بین رفتن سفرهای دوری به علت تغییر مسیر URL است. iRule می‌تواند مسیریابی URL را شناسایی کند و محتوای URL را «نهایی» کند و سفرهای اضافی از مرورگر به وب سرور را کاهش دهد.

پشتیبانی از تصدیق هویت NTLM

پروتکل تصدیق هویت NTLM نیاز به تصدیق هویت مجدد پی در پی با سرور برنامه‌ کاربردی دارد و می‌تواند به طور قابل توجهی عملکرد برنامه وب را تحت تاثیر قرار دهد. بهینه‌سازی تصدیق هویت NTLM بومی در حال حاضر بخشی از ویژگی  TMOS OneConnect ™ است که در صورت تسریع در برنامه‌های کاربردی تحت وب NTLM امکان افزایش مقیاس‌پذیری عملکرد را فراهم می‌آورد.

تامین منابع

مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) می‌تواند به طور خودکار به فراهم‌سازی و تخصیص منابع CPU، حافظه و فضای دیسک برای ماژول‌های تحت مجوز سیستم بیگ آی‌پی بپردازد که بر اساس گزینه‌های تامین انتخابی است. این امر باعث سهولت در تخصیص منابع سیستم به شکلی بهینه می‌شود و یک رابط کاربری پیشرفته، نمایشگر گرافیکی اختصاصی را فراهم می‌کند. اغلب ماژول‌های BIG-IP را می‌توان بدون نیاز به راه اندازی مجدد سیستم فعال کرد.

مجوزدهی ارزیابی

برای مشتریان موجود BIG-IP، این ویژگی مشتریان را قادر می‌سازد تا BIG-IP Application Acceleration Manager و دیگر محصولات BIG-IP را بدون نیاز به مجوز مجدد برای دستگاه BIG-IP، به کار بگیرند.

مدیر حجم منطقی (LVM)

بر خلاف فضای ذخیره سازی دیسک معمولی، مدیر حجم منطقی (LVM) به مجازی‌سازی دیسک‌های فیزیکی درون حجم‌هایی منطقی می‌پردازد و اجازه پارتشین‌بندی دیسک‌ها را به اندازه‌های مورد نیاز برای نصب‌مجدد TMOS می‌دهد و همچنین نیاز به زمان از کار افتادگی برای مهاجرت داده‌ها به پارتشین دیسک بزرگ‌تر ندارد. درنتیجه افزایش انعطاف‌پذیری و بهبود عملکرد برای BIG-IP Application Acceleration Manager ذخیره‌سازی مبتنی بر دیسک را شاهد هستیم.

معماری مدیر تسریع برنامه‌کاربردی Big-ip

اجرا به عنوان یک ماژول در مدیریت ترافیک محلی BIG-IP یا به عنوان یک دستگاه مستقل، مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) از بخش منحصر به فرد F5 استفاده می‌کند که همان سیستم عامل TMOS هدفمند است. TMOS یک سیستم عامل پروکسی کامل، ماژولار و با کارایی بالا است که بهینه‌سازی، امنیت و سرعت‌بخشی به برنامه‌های وب شما را افزایش می‌دهد.

ویژگی‌های کلیدی مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager):

• فشرده‌سازي متقارن

• دروازه SPDY

• کنترل‌کننده پهنای باند

• فشرده‌سازی پویا

• کش‌سازی

• فشرده‌سازی

• TCP اکسپرس

• OneConnect

ویژگی‌‌های مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) شامل موارد زیر است:

• مرجع‌دهی مرورگر هوشمند (IBR)

• بهینه‌سازی تصویر

• تنظیم مجدد محتوا

• ذخیره سازی / حذف پویا

• بهینه‌سازی چند پروتکل (HTTP، FTP، MAPI، UDP)

• اصلاح خطا در جلو

• فضای پارکینگ (دریافت درخواست صف‌بندی)

• چند اتصالی

• خطی‌سازی پویای PDF

• سیاست‌های شتابدهی از پیش تعریف شده و عمومی برای سهولت پیکربندی

• داشبورد عملکرد

• استقرار انعطاف پذیر (متقارن و نامتقارن)

• خوشه‌بندی مقیاس‌پذیر

• قابلیت پشتیبانی از تجارت الکترونیک

• لایه‌بندی BIG-IP APM، ASM و AAM

• پشتیبانی iApps

پلت‌فرم‌های مدیر تسریع برنامه‌کاربردی (BIG-IP Application Acceleration Manager)

مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) در قالب تجهیزات سخت‌افزاری یا شاسی ماژولار VIPRION و سیستم‌های تیغه‌ای مخصوص برای تحویل برنامه کاربردی است. سیستم‌های F5 باعث مقیاس پذیری ساده بر اساس تقاضا می‌شود تا بدین شکل شبکه تحویل برنامه شما رشد کند. مشخصات و جزئیات سخت‌افزاری سیستم BIG-IP و VIPRON را ببینید.

پلت‌فرم مجازی

نسخه مجازی (VE) مدیر تسریع برنامه‌کاربردی بیگ‌‌آی‌پی (BIG-IP Application Acceleration Manager) انعطاف‌پذیری یک راه حل نرم افزاری مجازی برای بهینه‌سازی عملکرد وب ارائه می‌دهد. BIG-IP AAM VE می‌تواند به شما در انتخاب هایپروایز و سخت افزار کمک کند تا نیازهای محیط مجازی خود را در مرکز داده یا سایت‌های از راه دور مشاهده کنید.